czni kapitan
Pridružen/-a: 09.11. 2007, 12:51 Prispevkov: 95
|
Objavljeno: 16 Sep 2009 15:15 Naslov sporočila: KLEP Pravico imam kritizirati |
|
|
NOVICE / KRONIKA
ponedeljek, 14. september 2009 | Avtor: Simon Šubic
Klep: pravico imam kritizirati
Na kranjskem sodišču se je nadaljevalo sojenje upokojenemu odvetniku Stanislavu Klepu zaradi domnevne razžalitve nekdanjega predsednika novomeškega sodišča Janeza Smoleja.
Razžalitve obdolženi Stanislav Klep (spredaj) zahteva enako odškodnino od tožnika, kot jo ta pričakuje od njega.
Kranj - Leta 2003 je danes 87-letni Stanislav Klep novomeškemu okrožnemu sodišču oziroma predsedniku Smoleju očital, da v kazenski zadevi zoper Mirka Ravniča, ki naj bi Klepovi (sedaj že pokojni) stranki Slavici Fisher odtujil tristo tisoč dolarjev, pomagal obtožencu in da je pod vplivom Uprave državne varnosti (Udbe). Smolej je od Kranjčana, sicer glasnega kritika slovenskega sodstva, zaradi žaljivih trditev, ki so bile objavljene tudi v nekaterih časopisih, najprej zahteval opravičilo. Ker ga ni prejel, je bivši predsednik okrožnega sodišča v Novem mestu podal predlog za kazenski pregon zaradi žaljive obdolžitve, od Klepa pa zahteva tudi 12.400 evrov odškodnine.
Na sredini obravnavi je obdolženi Klep navedel, da naj bi obtožnico zoper njega po nezakonitem dogovoru s Smolejem sestavil nekdanji novomeški tožilec Franc Žunič, zato je predlagal Žuničevo zaslišanje. »Žunič ni bil pristojen tožilec, zato ni imel pravice vlagati tožbe,« razmišlja Klep, ki se je tudi pritožil, da ima kot obdolženi pravico na sodišču videti tožilca, ki ga obtožuje. Obtožbo zaradi žaljive obdolžitve sicer zastopa kranjsko okrožno tožilstvo. Sodni senat, ki mu predseduje Andrijana Ahačič, je po premisleku ugodil Klepovemu predlogu in bo naslednjič Žuniča zaslišalo.
Sicer pa je Klep - v tej zadevi ga zagovarja odvetnik Anton Šubic - tokrat še predlagal, naj sodni senat ugotovi, da je politični delavec in ima zato pravico kritizirati sodišče in tožilstvo. »Tudi ustavna odločba iz leta 1992 mi daje pravico opredeliti se o moralni vrednosti dela vsakega sodnika in tudi tožilca,« je poudaril. Ob tem je dodal, da je kot pooblaščenec Slavice Fisher (bila je soobtožena razžalitve) 23. decembra 2003 vložil pritožbo pri predsedniku višjega sodišča v Ljubljani, vendar do sedaj še ni prejel odgovora. »Dolžnost tudi tega sodišča je, da mi pokaže odločbo višjega sodišča, s katero je bila rešena omenjena pritožba,« je dejal, nato pa z dovoljenjem sodnice prebral še prošnjo za pomilostitev, ki jo je Slavica Fisher julija 2004 poslala tedanjemu predsedniku republike dr. Janezu Drnovšku. V njej je med drugim zapisala, da z njo sodstvo ravna, kot da je ona ukradla tristo tisoč dolarjev, ne pa da je bil denar ukraden njej. »Vse, kar sem naredila narobe, je bila ostra kritika sodstva,« je potožila pokojnemu predsedniku in dodala, da ravnanje sodstva v njej povzroča srd, togotnost, obup, kar jo poganja v smrt. Kot je na koncu poudaril Klep, je bil to njen krik za resnico, na katerem bazira tudi glavnina njegovega zagovora, nato pa presenetil z napovedjo, da od Smoleja in Žuniča zahteva 12.400 evrov odškodnine. |
|