Jure zvest član
Pridružen/-a: 17.01. 2006, 20:03 Prispevkov: 32
|
Objavljeno: 30 Maj 2007 09:21 Naslov sporočila: Tožilstvo in BB |
|
|
TOŽILCI NISO KRIVI ZA VSE!
Izjava gen. državne tožilke Barbare Brezikar (v nadaljevanju)
Ljubljana – Ob razpletu nekaterih odmevnih kazenskih zadev v zadnjih dneh so se v javnosti spet zastavljala vprašanja o delu državnih tožilcev in njihove usposobljenosti za pregon zahtevnih kaznivih dejanj. O tem smo se pogovarjali z generalno državno tožilko Barbaro Brezigar.
Tožilsko delo je bilo zaradi različnih primerov (BTC, SIB, Lah, Železnik, Glavar, Stanič …) spet pod kritično presojo javnosti. Ali odstopi od pregonov, ustavitve preiskav in oprostilne sodbe pomenijo nezaupnico tožilskemu delu?
V javnosti so ti primeri predstavljeni zelo poenostavljeno kot slabo delo tožilcev in je vsa javna kritika osredotočena le na tožilce. Nekatere od teh zadev so še v fazi odločanja, saj so državni tožilci zoper oprostilne sodbe napovedali pritožbe (tri od v vprašanju omenjenih zadev). Nimam razloga, da v primeru odločitve državnega tožilca po opravljeni preiskavi o odstopu od pregona (dve od omenjenih zadev) ne bi verjela odločitvi obeh tožilcev, ki sta jih tudi obrazložila. Odstop od pregona pa sploh ne pomeni neuspešnega dela tožilca, saj je preiskava namenjena prav temu, da se ugotovi, ali je mogoče vložiti obtožnico ali pa je treba odstopiti od pregona. Z različnih vidikov pa je sporna odločitev v eni od omenjenih zadev, ker je tožilstvo zamudilo rok za pritožbo in po mojem prepričanju tudi zato, ker je preiskovalni sodnik praktično po že skoraj v celoti opravljeni preiskavi zahteval odločitev senata o ustavitvi preiskave. Pri omenjenih zadevah pa ni imelo svoje vloge le tožilstvo, ampak tudi policija in sodišče. S temi pojasnili nisem hotela reči, da državni tožilci niso odgovorni za svoje delo in da ne delajo napak. Hotela sem le poudariti, da je percepcija, da so tožilci krivi za vse, napačna.
Kaj pravzaprav pomeni trditev, ko tožilci pravite, da sodišča postavljajo visok dokazni prag že ko gre za vprašanje, ali s preiskavo nadaljevati ali jo ustaviti? Je bilo v preteklosti drugače?
Sodna preiskava je namenjena temu, da se izvedejo dokazi, ki bodo državnemu tožilcu omogočili odločitev o vložitvi obtožnice ali pa o odstopu od pregona. V nasprotju z večino zadev pa se včasih v zahtevnejših primerih zgodi, da preiskovalni sodnik za začetek preiskave zahteva tisto, kar bi po našem prepričanju morali zbrati šele v preiskavi.
Vir : http://www.delo.si/index.php?sv_path=41,35,209299 |
|